تبلیغات
تاریخ و تمدن ایران History & Culture of Iran
تمدن ایران زمین

شهر بروجرد----Boroujerd Town

 

شهر بروجرد----Boroujerd Town

اطلاعات کلی

کشور

ایران

استان

لرستان

شهرستان

بروجرد

بخش

مرکزی

مردم

جمعیت

380٬۵۴۱

تراکم جمعیت

۶۵۵۸ نفر بر کیلومتر مربع

زبان‌ گفتاری

فارسی (لهجه بروجردی)

مذهب

اسلام(تشیع،تصفف) یهود

جغرافیای طبیعی

مساحت

۳۵ کیلومتر مربع

ارتفاع از سطح دریا

۱۶۴۰ متر

آب‌وهوا

میانگین دمای سالانه

۱۴/۶

میانگین بارش سالانه

۵۰۰ میلی‌متر

روزهای یخبندان سالانه

۷۰

اطلاعات شهری

ره‌آورد

ورشو و کلوچه

پیش‌شماره تلفنی

۰۶۶۲

بُروجـِرد (گویش بروجردی: وُوری یرد vūriyerd) شهری است در غرب ایران. بروجرد مرکز شهرستان بروجرد از توابع استان لرستان است. شهر بروجرد در شمال دشت حاصلخیز سیلاخور قرار گرفته‌است. قلل مرتفع گرّین از مجموعه رشته کوههای زاگرس مانند نواری شمال غرب تا جنوب شرق آن را در بر گرفته‌اند و سرابهای دائمی متعددی که از دامنه این کوهها جاری است در اقتصاد منطقه و توسعه شهر بروجرد نقش اساسی داشته‌اند. بروجرد به خاطر مردم خوش مشرب و طبیعت زیبایش گردشگران زیادی را پذیراست و در گذشته به دار السرور شهرت داشته‌است. در فاصله نزدیک به ۴۰ کیلومتری بروجرد آخرین بنای قبل از اسلام و امپراتوری ساسانیان بنام قلعه یزدگرد احداث شده‌است که برقله کوه و از سنگ لاشه وبدون ملات بنا شده، و از شواهد وظواهر پیداست قله به سرعت بنا شده و محل آماده سازی و تجدید قوا برای نبرد قادسیه در نزدیکی نهاوند که آخرین جنگ پیش از اسلام برای ایرانیان بوده.

شهرهای ملایر و نهاوند در استان همدان، اراک در استان مرکزی، درود، خرم آباد و الشتر در استان لرستان در مجاورت بروجرد قرار دارند. از گذشته‌های دور، این شهر دارای موقعیت ویژه ارتباطی بوده‌است و همین مساله باعث زد و خورد و حوادث تاریخی متعدد در منطقه شده‌است. قرارگیری بر سر شاهراه تهران - خوزستان همچنان یکی از عوامل رونق اقتصادی منطقه به شمار می‌رود.

جمعیت شهر بروجرد بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ مرکز آمار ایران ۲۲۹٬۵۴۱۰ هزار نفر گزارش شده‌است. به این ترتیب، بروجرد از نظر میزان جمعیت، دومین شهر بزرگ استان لرستان و بیست و هشتمین شهر بزرگ کشور به حساب می‌آید. علاوه بر رونق کشاورزی و دامپروری در منطقه، شهر بروجرد بطور سنتی یکی از قطب‌های داد و ستد در منطقه غرب ایران به حساب می‌آید و بازار این شهر همچنان بزرگ و پر رونق است.

وجه تسمیه
طبقه بندی: مکان های تاریخی، اسناد تاریخی،